B17 vitamini kanseri önlüyor : İşte doğru kullanma yöntemi

B17 vitamini kanseri önlüyor : İşte doğru kullanma yöntemi

B17 vitamini kanseri önlüyor mu?

Prof. Dr. Temel Yılmaz
m.temelyilmaz@yahoo.com.tr

B17 vitamini kanseri önlüyor mu?

BUGÜNLERDE dünyanın en büyük kitap satıcıları içinde yer alan Amazon’da bir kitap “bestseller”. Kitabın adı, “World Without Cancer” (Kansersiz Bir Dünya). Kitabın ek başlığı da “B17 Vitamininin Hikâyesi”. Yine Amazon’da “Apricot Seeds: Cancer Cure With Vitamine B17” (Kayısı Çekirdekleri: Vitamin B17 Kanserden Koruyor mu?) diye yayınlanınca ilgimi çekti.

Kanser dünyada çok hızla yayılıyor, Dünya Sağlık Örgütü her yıl sadece Amerika’da 1.6 milyon yeni kanserli vakasının görüldüğünü bildiriyor. Ancak dikkat çeken vakalardan biri, kanserin özellikle sanayileşme ve ileri teknolojinin artışıyla paralel olarak artması.

Ama bazı ülkelerde buna rağmen kanser prevalansı çok düşük ve artış yok. İsrail ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde az görülüyor. “Kansersiz Dünya” kitabının yazarı, sanayileşme ve ileri teknoloji artışıyla fast-food ve işlenmiş gıdaların tüketiminin arttığını, işlenmiş gıdalarda da birçok esansiyel mineral ve vitaminlerin yer almadığını, oysa bunun vücudun savunma sistemi ve hücrenin temel yapısı açısından çok önemli olduğunu söylüyor.

Mineral ve vitaminlerin doğal kaynaklardan ve yeterli alınamamasının sanılandan daha ciddi sonuçlar doğurduğunu, skorbüt hastalığının bunun en önemli kanıtı olduğunu yazıyor.

Skorbüt hastalığı, geçen yüzyılda gemicilerde çok yaygın görülen bir hastalıktı. Aşırı iştahsızlık, yorgunluk, bitkinlik, kas erimesi, diş etlerinin geriye çekilmesi, dişlerin dökülmesi ve vücutta yaygın kanamalarla hızla ölüme neden olan hastalık.

Bunun tek nedeni var; C vitamini eksikliği. Gemicilerin aylar süren uzun yolculuklarında gıdalarla yeterli C vitamini alamamasına bağlı ve tek tedavisi C vitamini verilmesi. Buzdolabının kullanımı ve herkesin taze sebze, meyveye ulaşabilmesiyle bu hastalık tarihe karıştı.

Buradan yola çıkarak kanserin de aslında bir vitamin, mineral eksikliği ile olabileceği sonucuna ulaşılıyor. Özellikle İsrail ve Pakistan bölgelerinde kanser rakamlarının çok az olduğu, bu bölgelerde ortak olarak badem, kayısı çekirdeği gibi B17 vitamininden zengin kuruyemişlerin çok tüketildiği gözlenmiş. Sonuç olarak da “Kanser aslında B17 vitamini eksikliği mi?” diye bir iddia ortaya atılmış.


B17 VİTAMİNİ KANSERDE YARARLI MI, ZARARLI MI?

B17 vitamininin, vücuda girdiğinde hidrojen siyanür oluşturarak kanserli hücreleri yok ettiği ileri sürülmekte. Tek başına uygulama yerine A, C, E, B15 vitaminiyle birlikte alındığında etkinin arttığı bildiriliyor.

B17 vitamini diğer adıyla Leatrile, ilk kez 1830 yılında Ernest Krebs tarafından sentezlenmiş. Amigdalin de deniyor.

Aktif maddesi “cyanide” kayısı, şeftali ve badem çekirdeklerinde var. Kanser tedavisinde ilk kez Rusya’da 1800’lü yıllarda kullanılmış, sonra 1920’lerde Amerika ve Meksika’da uygulanmış, bazı kliniklerde halen tedavide kullanılıyor.

B17 vitamininin kanser önleyici etkilerini savunanlar bu vitaminin etken maddesini fazla tüketen Hunza ve Karakakurum bölgelerinde kanser oranının çok düşük olduğunu söylüyor.

Çocukluğumun geçtiği Malatya bir kayısı memleketi. Kayısı çekirdeği en sık yenilen kuruyemişti ve çocukluğumdan bu yana hatırladığım bir kanser vakası yok gibi. Ancak bazı çalışmalarda aşırı miktarda alındığı zaman siyanid birikimi hatta zehirlenmesine neden olabileceği yayınlandı. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, B17 vitamininin kanserli ve kanserli olmayan hayvanlardaki etkisinde bir fark bulunmadığı belirtilmiş. Amerikan FDA kurumu da kanser tedavisinde etkisini onaylamıştır.

Ancak artı ve eksileri bir tarafa, B17 vitamini tartışmasız olarak bir antioksidan yani vücudun savunmasını güçlendiren bir vitamin. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalar B17 vitamininin kanser tedavisinde bir etkisinin olmadığını göstermiş ama kanserden koruyucu etkisi konusunda çalışma yok. Ama bu konuyla ilgili güçlü gözlemsel çalışmalar mevcut.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

- Doğal gıdalarla beslenin. n İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

- Koruyucu nitrit ve nitrat bileşikleri içeren gıdalardan kaçının.

- Aşırı et yemeyin.

- Eti pişirirken ateşle doğrudan temas ettirmeyin (mangal vb.).

- Bol sebze yiyin.

- Haftada 3 kez bitkisel tahıl ve tohum (mercimek, fasulye, nohut, börülce) tüketin.

- Her öğünde bir tabak salata bitirin.

- Günde en az 2 litre su için.

- Ve en son olarak da her gün 10-15 çekirdek, bir avuç orman meyvesi tüketin.

NELERDE VAR?

Özellikle meyve çekirdekleri, kayısı, elma, kiraz, şeftali, armut, erik ve kabak çekirdeği, ketentohumu. Böğürtlen, yabanmersini gibi orman meyveleri, üzüm, kızılcık, ahududu, ayva, siyah fasulye, börülce, nohut, bezelye gibi tohumlar, acıbadem, kaju, okaliptus yaprağı, ıspanak, tere, pancar, bambu yaprağı bol miktarda B17 vitamini içerir.

Yazısının tamamı için habertürk